Általában akik megkeresnek minket, elsősorban egyedi, nem pedig sablonos megoldásokat szeretnének látni weboldalukon. Ezen igényük nem a jól bevált, mindenki által kedvelt és ismert módszerek kerülése, hanem inkább az unalmas, tucat és átlagos megjelenés helyett, egyedi, megragadó, az átlagostól eltérő, a kitűzött céloknak legmegfelelőbb megoldások megalkotására irányul.
Ha hasonlattal szeretnénk érzékeltetni a különbséget a sablon és az egyedi weboldalak között, akkor ez olyasmi, mint az egyenruhások és a civilek közötti differencia. A sablonos weboldalak legtöbb esetben un. tempalte-ből készülnek, ahol előre meghatározott kinézetű és tudású elemeket pakolgat egymás mellé a készítő, egy előre definiált környezetben. Ahogy felmerül egy – akár előre nem látható – különleges kérés, feladat, akkor már barkácsolni kell a meglévő modulokból, amiből jó esetben fél megoldások születnek.
Persze a template oldalaknak is megvannak az előnyei:
Ezzel szemben vizsgáljuk meg az egyedi weboldalak ismérveit:
Segítség a választáshoz: sablon vagy egyedi?
A fenti érveket érdemes összehasonlítani.
Amennyiben úgy dönt, hogy valamelyik template oldalt választja, és akár saját maga nekilát annak elkészítéséhez, akkor nem árt előre leckéket venni a CMS rendszerek telepítéséről, konfigurálásáról. Jó tisztában lenni azzal is, hogy mi az a sok, furcsa nevű könyvtár és bennük az a sokféle fájl, amikor az FTP-n ránézünk a templétünkre.
Továbbá jól jöhet még a képszerkesztés, HTML, PHP, XML és CSS kódolás legalább alapszintű ismerete, nem is beszélve arról, ha esetleg a java scriptbe vagy az adatbázisba esetleg annak SQL kódjába is bele kell nyúlni egy cseppnyit. Ha mindezek az ismeretek megvannak, akkor érdemes belevágni, de kétséges, hogy eléri a várt szintet a végeredmény.
A template oldalak ezreit vizsgálva ajánlatos megfigyelni, hogy ha az oldalmintákból kivesszük a nagyon szép mintaképeket (fotókat) – amiket ki kell vennünk, hiszen azok helyére a saját grafikáink kerülnek majd – akkor mi marad? Az esetek nagy részében kiderül, hogy szinte semmi, talán egy szép háttér kép, ami viszont sehogy nem passzol a mi elképzeléseinkhez vagy képeinkhez. Maradhat egy mutatós menürendszer, amiről kiderül, hogy nekünk úgy nem jó, de ha átalakítjuk (pl. beleírjuk a mi menü elnevezéseinket), akkor már gondok vannak vele, nem úgy működik, mint a bemutató oldalon a frappáns angol elnevezésekkel.
Sokszor előfordul, hogy be akarunk illeszteni olyan elemet, ami a sablonban gyárilag nincs benne. Semmi gond, ezt is lehet, - ha szerencsénk van egy kattintás, ellenkező esetben hosszas kutatómunka -, csak amikor kipróbáljuk, akkor valamiért nem úgy működik, nem úgy jelenik meg, ahogy mi azt szeretnénk. Ilyenkor jönnek jól a programozói ismereteink, meg az, ha van rá sok-sok időnk.
Javasoljuk, hogy mielőtt döntene, vegye fel velünk a kapcsolatot. Ha kell, telefonon vagy akár skype-on visszahívjuk és meghallgatjuk az elképzelését, akár tanácsokkal is ellátjuk. Ha úgy döntene, hogy nem velünk készítteti el az oldalt, akkor is örömünkre szolgál, ha segíthetünk, hiszen mi is abból tanulunk, ha minél többféle igénnyel ismerkedhetünk meg.